Borievka obyčajná (lat. Juniperus communis)

Borievka obyčajná (jalovec, borievka) je jediný ihličnan, ktorého plody sú bobuľovité. Môže mať jeden alebo viacero kmeňov. Kužeľovitá koruna, ktorá býva aj nižšie rozložená dosahuje výšku 1 až 2 metre, môže však dorastať aj oveľa vyššie. Kvety borievky obyčajnej sú dvojdomé. Modročierne bobuľovité plody dozrievajú až v druhom alebo treťom roku.

Využitie borievky obyčajnej je naozaj veľmi rozsiahle, môže mať použitie vonkajšie alebo vnútorné. V minulosti ľudia pomocou borievky vydymovali svoje obydlia kvôli očiste.

Liečivé účinky plodov sú: proti kašľu, proti bolesti zubov, proti nadúvaniu, pri kŕčoch, zlepšuje vylučovanie žalúdočných štiav a podporuje metabolizmus, stimuluje krvný obeh a čistí krv, má silné močopudné účinky. 

Plody borievky obyčajnej majú dezinfekčné a zvieravé účinky. Nálev spoľahlivo čistí pleť a má priaznivé účinky na rôzne ekzémy alebo akné.
Príprava nálevu: 1 lyžicu drvených plodov borievky zalejeme vriacou vodou, necháme 15 minút odstáť a precedíme. Na vonkajšie použitie potierame priamo na problémové miesto.

Kúpeľ z plodov borievky obyčajnej sa doporučuje pri hemeroidoch. 
Masť alebo nálev je možné aplikovať na prekrvenie, zmiernenie reumatických bolestí a pri dne.

Z borievky obyčajnej sa vyrábajú prírodné silice (éterické oleje). Silica je 100% olej, teda je veľmi silná a preto je potrebné ju riediť.
Využitie éterických olejov v kombinácii s borievkou obyčajnou:

Stimulácia činnosti pľúc, pečene a pankreasu - kombináciou oleja z borievky a rozmarínu.

Oslabené dýchanie a nachladnutie - kombináciou olejov z borievky, borovice a levandule.

Ľadvinové a žlčnikové kamene - kombinácia oleja z borievky, koriandru, bazalky a železníka.

Prečistenie ľadvín, zablokovanie energie a pri zápaloch - kombináciou olejov z borievky, kôpru a ligurčeka.

Kŕče, bolesti svalov, reumatické bolesti kĺbov - kombinácia olejov z borievky, borovice a koriandru.

Zoštíhľujúci čaj podľa Antonína Příhody v kombinácii s borievkou
15g borievky, 20g vňate prasličky a 10g vňate žihľavy, zmiešame spolu, 1 lyžicu zalejeme 0,5 l vody, necháme prejsť varom a 10 minút luhujeme. čaj popíjame v priebehu dňa v troch dávkach. 


Borievku by nemali užívať ľudia, ktorí trpia zápalom ľadvín alebo majú tentop orgán poškodený, taktiež sa nemôže užívať počas tehotenstva.